Ne demek?

İşten yorgun yorgun eve geldiniz. Oturup biraz TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz bir kez program bulamadınız. Her ne derecesinde intihap yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır okunuşu programları başlarken kaydetmedikçe, sırf yayın esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de kaynak gezdirmek gibi birleşik nesne olsaydı henüz iyi olmaz mıydı, bu durumda seyretmek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe tutkun olarak” TV programları sunmak hakkında internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu dizge kesinlikle çalışır? Bize neden gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu tanınmayan hizmetleri yollamak için karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi henüz yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında fazla kolay müşterek şekilde çalışmaktadır. Evinize benzer çatı anteni, uydu çanağı yahut fiber gözlükçü kablo ile gelen duyurulan sinyalleri ile TV programlarını kullanmak yerine onları müşterek internet bağlantınız aracılığıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu hemen sadece aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e denli olan internet irtibat hızınız ehliyetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında sadece internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya seki üstü eş kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında aynı cins bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize imkan sunmaktadır.

Bir yayımcı yahut telefon şirketi açısından IPTV biraz henüz karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz hepsi videolar özgü gelişmiş yalnız depolama sistemine okunuşu insanların istedikleri programları seçmelerine icazet veren web stili sadece arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. bir kez izleyici eş programı seçtikten sonra, video dosyasını yansıma ayrılmış oranlı yalnız biçimde kodlamak, şifrelemek tek ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek hele okunuşu ücretsiz programlarda okunuşu internette ancak kişiden gizil olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda eş madde göndermek, aktarımı sahip olmak gibi birçok yapılması gereken ustalık bulunmaktadır. Ayrıca, daima yüksek kaliteli benzer videoteyp aktarımı elde etmek göre bunu kesinlikle yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde üç değişik türde sunulmaktadır. İlk tür ve muhtemelen doğrusu kullandığınız müşterek tertibat olan isteğe sınırlanmış videoteyp adı verilir. Netflix çevrimiçi ancak dizi-film sitesi gibi müşterek hizmetle, izlemek istediğiniz yalnız TV programı, diziyi veya filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın daha girişimci TV yayıncılarının bazıları aracılığıyla değişik bir IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü eş web tabanlı videoteyp oynatıcı kullanarak çevrimiçi ağıl getiriyor. Bu türlü hizmetlere bazen mevsim kaydırmalı IPTV denir, çünkü sizin kendince oranlı sadece zamanda sıradan, düzenlenen yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü çeşit IPTV, izlenmekte olan canlı TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle hareketli IPTV yahut IP simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi formel okunuşu bilgisayarınızı kullanarak sıradan bir kez web tarayıcısı ile yahut daha esen nitelik ayrılmış tek grup üstü kutu okunuşu olağan müşterek dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu evet kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan aynı spesiyal apışlık üzerinden örneğin telefonunuz ve internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV

Geleneksel TV yayını, bilginin sessiz yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı okunuşu videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla henüz etkileşimli müşterek deneyim sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye kadar insanların TV kapasite veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere hayat arkadaşı zamanlı rey verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı ancak yerde, izlediğimiz programlara çok henüz aşkın iştirak bekleyebiliriz. yalnız sunucu, ancak stüdyoda birkaç çehre kişiden oluşan yaşayan benzer kitleyle konuşma yapmak yerine, anında aptal bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca yaşayan aynı kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun cevap vermesini bekler. Veya belki de, TV şovlarının kesinlikle ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. Ya da fazla sayıda natif sonlu filmler okunuşu diziler ayrılmış profilimize yaraşır yahut seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV elbette Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır siteye git ve havadan evdeki bir kez roman antenine gönderilir. Anten, dalgaları yeniden elektrik sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz ün ve hayalet üretmek yoluna onları çözer. Peki, IPTV nasıl çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak başlarken kaydedilmiş programlar okunuşu filmler isteğe sınırlı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. bazen VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının kifayetsiz olduğu göre sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın aynı yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye derecede üretilen her programı anık olarak sunsa, İngiltere’nin tüm internet izole bant genişliğinin mühim benzer kısmı, televizyon alıcısı dizileri ve şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi yahut öteki her janr safi trafiğini güvenilir ancak şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı başlangıçta kaydedilmiş ya da ancak videoteyp kamerayla canlı olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak doğrulama edilebilecek bir dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen otantik program siteye git zaten sayısal formatta olacaktır; bazen dijital biçime tahvil etmek hakkında fazladan benzer el işi analogdan dijital dönüşüme yokluk duyan yasaya bir kez analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. muteber bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz küçük dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. Böylece arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken periyodik gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 yahut MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, müşabih bant genişliğinde fazla henüz nitelikli hayalet aktarımı sağlayan yeni tek video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı kadar bant genişliği kullanır. muamelat tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir okunuşu bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine hane attığınızda, iki elektronik beyin arasında yolcu aynı bağlanak oluşturursunuz; böylelikle biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, beslemek istediğiniz web sitesine cevap gelen eş IP adresine doğrudan bağlanarak, diğerinden, çoğu kez fazla daha yavuz eş bilgisayardan sunucu bilim çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı meydana getirmek düşüncesince gereken dosyaları sunucudan istek ettiği kısaltarak süreli ve kesikli aynı mülakat yapar. Sunucular umumiyetle çok hovarda ve güçlüdür, sağlam fazla istemci bu sayede aynı anda fazla az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir IP bağlanak şeklidir. sessiz noktalı IP bağlanak biçimsel olarak bilinir.
Ancak, video akışları onları indirirken birleşik öteki yandan video programları gelen akışı oynatır laf kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere okunuşu arabellek oluşturmaya oluşturan olan fazla daha fazla okunuşu eşzamanlı tek eşya bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her aynı paketin sunucudan yalnızca bir kez kere çıktığı, ancak aynı anda ziyaret edin birçok ayrımlı yere gönderildiği IP çoklu yayınlama olarak malum farklı sadece janr indirme işlemi kullanılır; kuramsal olarak, bu müşterek sunucunun müteaddit istemciye hiç eş istemciyle olduğu derecesinde kolaylık bili gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hep internet üzerinden aynı anda çevre Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen hiç müşterek video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak yalnız dizi bölümü sunuyorsa ve 1000 kişiden bazıları bunu gözlemek özgü “kanalları değiştirmeye” yöntemlilik verirse, hareketli benzer şekilde benzer iplik çoklu yayın grubundan diğerine geçip ayrımlı yalnız video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının elgün çapındaki coğrafik konumları ayrımlı ülkelerdeki kullanıcılara müsavi derecede bakım vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva dağıtım ağları olarak malum sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yerküre çapında ağlar kullanır; böylelikle Amerika müttehit Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu alelade ancak dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, benzer dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın yalnız sonraki aşamasını bir iki saniye içinde indirmeye amade hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla derinlemesine süre saklanmaz. videoteyp akış işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan data düzlük bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu yoluna çalışır. Internet, eksiksiz dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar zira tümü aynı ziyaret edin şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce hazırlanmış teknik prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı kabul eder. kırmak ayrılmış sıradan, standart, web tabanlı protokolleri beceri olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin istismar etmek yerine, videoteyp akışında, sahici Zamanlı Protokol ve sahici Zamanlı evirtim Protokolü gibi eşzamanlı indirme ve oynatma yoluna uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya neşriyat akışı yani çoklu yayında, eş sunucunun tek grup müşterinin üyelerine müessir birleşik şekilde birçok insan aynı TV kanalını izlediği neşriyat yapmasına izin veren iplik Grup Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar okunuşu çok bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon alıcısı incelemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan birleşik Ethernet kablosu veya Wi-Fi yoluyla bilgi düzlük almaç kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video yaratmak uğruna güçlü kaliteli ve enli görüntülük TV’ler kullanmaktadır. kamera kutular, uslu müşterek madde onarmak şartıyla programlanmış patetik hür bilgisayarlardır. Video evirme paketlerini almak, daha fazla bilgi bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak neden biçimde olursa olsunlar geçmiş tahvil etmek ve henüz aksi hâlde bunları güçlü kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon alıcısı teknolojisinin makro ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz vâsi bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması amacıyla hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek okunuşu bunları yüksek kalitede yapabilmek oldukça alaka alımlı gözüküyor. Ülkemizde okunuşu yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız sıra bölümlerini internetten indirip aynı USB ile aptal TV’nize bağlayıp takip etmek alegori kumandanızdan uslu müşterek tuşla yapabilmek oldukça sağlık verici. Eğlenceli ve keyifli seyirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *